Alle 45 koncerter til E-tur 2019 er udsolgt

Der har været rift om pladserne blandt de danske efterskoler, og alle 45 efterskolekoncerter til dette års udgave af ROSAs E-Tur er nu officielt udsolgt. ROSA har arrangeret koncerter på de danske efterskoler siden 2007, i samarbejde med efterskolerne og AFTRYK Festivalen, og det er således 13. år i træk man kan opleve ny kvalitetsmusik live på efterskolerne rundt om i landet.      

E-Turen 2019 løber af stablen i begyndelsen af september og frem til slutningen af januar 2020. Programmet byder i år på koncerter med de fem upcoming danske musiknavne AySay, Ea Kaya, Fribytterdrømme, Mekdes og Ravi Kuma (i videoen nedenfor, Live Session fra SPOT Festival 2019).

Det endelige program for E-Tur 2019 ser således ud:

Fribytterdrømme:
02.09.2019: Efterskolen Ved Nyborg
03.09.2019: Østhimmerlands Ungdomsskole
04.09.2019: Galtrup Musik- og Idrætsefterskole
05.09.2019: Faaborgegnens Efterskole
12.09.2019: Vrigsted Efterskole
12.09.2019: Ungdomscenter Knudmose
17.09.2019: Himmerlands Ungdomsskole
18.09.2019: Risskov Efterskole
19.09.2019: Rudehøj Efterskole

Ravi Kuma:
24.09.2019: Husby Efterskole
25.09.2019: Ranum Efterskole
26.09.2019: Himmerland Ungdommer
01.10.2019: Femmøller Efterskole
02.10.2019: Galtrup Musik- og Idrætsefterskole
03.10.2019: Østhimmerlands Ungdomsskole
07.10.2019: Aarhus Efterskole
09.10.2019: Randers Statsgymnasium
09.10.2019: Eriksminde Efterskole

Mekdes:
22.10.2019: Ranum Efterskole
23.10.2019: Efterskole ved Nyborg
24.20.2019: Skanderup Efterskole
28.10.2019: Østhimmerlands Ungdomsskole
29.10.2019: Klejtrup Musikefterskole
30.10.2019: Risskov Efterskole
31.10.2019: Faaborgegnes Efterskole
04.11.2019: Salling Efterskole
05.11.2019: Rudehøj Efterskole
06.11.2019: Galtrup Musik- og Idrætsefterskole

AySay:
14.11.2019: Ranum Efterskole
19.11.2019: Østhimmerlands Ungdomsskole
20.11.2019: Himmerlands Ungdomsskole
21.11.2019: Hammerum Efterskole
25.11.2019: Efterskolen for Scenekunst
26.11.2019: Rudehøj Efterskole
27.11.2019: Galtrup Musik- og Idrætsefterskole
28.11.2019: Vrigsted Efterskole
02.12.2019: Klejtrup Musikefterskole

Ea Kaya:
15.01.2020: Efterskolen for Scenekunst
16.01.2020: Skanderup Efterskole
20.01.2020: Østhimmerlands Ungdomsskole
21.01.2020: Rudehøj Efterskole
22.01.2020: BGI-Akademiet
23.01.2020: Hammerum Efterskole
28.01.2020: Efterskolen Smededal
29.01.2020: Galtrup Musik- og Idrætsefterskole
30.01.2020: Risskov Efterskole