ROSA’s årlige turné på danske efterskoler med nyere dansk musik er igen blevet udsolgt inden sommerferien. Så nu kan efterskole-elever i Jylland, på Fyn og Sjælland se frem til besøgene i det kommende skoleår.

E-Tur i denne sæson spænder lige fra JJ Paulos hiphop over singersongwriteren Dopha og den rendyrkede pop med Elba til svedende garage-rock med Rebecca Lou og helt-ude-i-hegnet punk-folk med Trio Svin. En dejlig spraglet buket skulle vi hilse at sige.

Se alle koncertdatoerne nedenfor –  og læs mere om artisterne og E-Tur her.

ELBA:
Tirsdag den 01/09/2020: Østhimmerlands Ungdomsskole
Onsdag den 02/09/2020: Risskov Efterskole
Torsdag den 03/09/2020: Faaborgegnens Efterskole
Mandag den 07/09/2020: Himmerlands Ungdomsskole
Tirsdag den 08/09/2020: Femmøller Efterskole
Onsdag den 09/09/2020: Galtrup Musik- og Idrætsefterskole
Torsdag den 10/09/2020: Skanderup Efterskole
Tirsdag den 15/09/2020: Blidstrup Efterskole
Onsdag den 16/09/2020: Klejtrup Musikefterskole

DOPHA:
Onsdag den 23/09/2020: Efterskolen for Scenekunst
Torsdag den 24/09/2020: Risskov Efterskole
Mandag den 28/09/2020: Vestbirk Musik- & Sportsefterskole
Tirsdag den 29/09/2020: Herning Friskole kl.1230
Onsdag den 30/09/2020: Galtrup Musik- og Idrætsefterskole
Torsdag den 01/10/2020: Efterskolen ved Nyborg
Tirsdag den 06/10/2020: Østhimmerlands Ungdomsskole
Onsdag den 07/10/2020: Mellerup Efterskole
Torsdag den 08/10/2020: Hammerum Efterskole

JJ Paulo:
Onsdag den 21/10/2020: Risskov Efterskole
Torsdag den 22/10/2020: Ungdomscenter Knudmosen (dag)
Torsdag den 22/10/2020: Skanderup Efterskole (aften)
Mandag den 26/10/2020: Himmerlands Ungdomsskole
Tirsdag den 27/10/2020: Vrigsted Efterskole
Onsdag den 28/10/2020: Galtrup Musik- og Idrætsefterskole
Torsdag den 29/10/2020: Faaborgegnens Efterskole
Onsdag den 04/11/2020: Rudehøj Efterskole
Torsdag den 05/11/2020: Østhimmerlands Ungdomsskole

Rebecca Lou:
Onsdag den 11/11/2020: Eriksminde efterskole
Torsdag den 12/11/2020: Husby Efterskole
Tirsdag den 17/11/2020: Femmøller Efterskole
Onsdag den 18/11/2020: Risskov Efterskole
Torsdag den 19/11/2020: Østhimmerlands Ungdomsskole
Tirsdag den 24/11/2020: Rudehøj Efterskole
Onsdag den 25/11/2020: Galtrup Musik- og Idrætsefterskole
Torsdag den 26/11/2020: Efterskolen ved Nyborg

Trio Svin:
Onsdag den 13/01/2021: Galtrup Musik- og Idrætsefterskole
Torsdag den 14/01/2021: Himmerlands Ungdomsskole
Mandag den 18/01/2021: Vrigsted Efterskole
Tirsdag den 19/01/2021: Rudehøj Efterskole
Onsdag den 20/01/2021: Husby Efterskole
Torsdag den 21/01/2021: Østhimmerlands Ungdomsskole
Tirsdag den 26/01/2021: Efterskolen Smededal
Onsdag den 27/01/2021: Risskov Efterskole
Torsdag den 28/01/2021: Eriksminde efterskole