Nordklang er en nordisk musikfestival i maleriske St. Gallen i Schweiz, som ROSA var med til at starte op i 2006 og har været samarbejdspartner omkring lige siden. Festivalen er drevet af lokale kræfter, og der spilles udelukkende nordisk musik – det foregår i alt fra kirker, over kulturhuse, til barer og mindre spillesteder.

LINE-UP

NORDKLANG FESTIVAL 2018

KLIK PÅ PILENE OG SE ÅRETS LINE-UP

ANTTI PAALANEN (FI)

GRABENHALLE

DE UNDERJORDISKE (DK)

PALACE

DEATH MACHINE (DK)

PFALZKELLER

UHR - SHITNEY (DK/SE/EE)

KINOK

HANS ANDRIAS (FO)

KELLERBüHNE

JÆRV (DK)

PALACE

KONNI KASS (FO)

PFALZKELLER

MALMØ (SE)

KELLERBüHNE

MARIAM THE BELIEVER (SE)

HOFKELLER

SEA CHANGE (NO)

HOFKELLER

SON OF CAESAR (DK)

HOFKELLER

SYKUR (IS)

GRABENHALLE

ULF FLEISCHER (GL)

KELLERBüHNE

WOLVES LIKE US (NO)

GRABENHALLE

Nyheder / Arkiv 

Nordklangs efterklang…

Nordiske acts vandt genklang i alpelandet efter en veloverstået Nordklang Festival Tekst: Baris Citirikkaya. Foto: Anders Ovesen. 12. udgave af den nordiske festival Nordklang i schweiziske St Gallen er overstået, men lyden frembragt af 15 acts svæver...

læs mere

2018

Shitney (DK/SE/EE) med filmen «The Outlaw And His Wife»

Wolves Like Us (NO)

Antti Paalanen (FI)

Sykur (IS)

Son Of Caesar (DK)

Mariam The Believer (SE)

Sea Change (NO)

Malmø (DK)

Ulf Fleischer (GL)

Hans Andrias (FO)

Jærv (DK)

De Underjordiske (DK)

Nordklang Sessions

Death Machine (DK)

Konni Kass (FO)

2017

”Der Racher Von Davos” w. We Like We (DK)

The Youth (DK)

Antonio Gram (DK)

Gidge (SE)

Mercy (DK)

The Desoto Caucus (DK)

Valdimar (IS)

Johanna Elina (FI/NO/DK/SE)

Therese Aune (NO)

Lasse Matthiessen (DK)

Hohka (FI)

Sir Was (SE)

Ida Gard (DK)

We Like We (DK)

Symbio (Se)

Lyon (FO)

2016

Northern Assembly (DK)

Mirja Klippel (DK/FI)

Siv Jakobsen (NO)

Ufornia (DK)

Tellef Raabe (NO)

Nordklang Sessions (CH/DK/FO/IS/NO)

Tapani Varis (FI)

Henrik Jansberg (DK)

M-Band (IS)

Palace Winter (DK)

Vök (IS)

Oakland Rain (NO

Mani Orrason (IS)

2015

Mike Sheridan & Patrick Kessler (DK/CH)

Ida Wenøe (DK)

Maskinvåd (DK)

Hermigervill (IS)

Get Your Gun (DK)

Sekuoia (DK)

Blaue Blume (DK)

Chorus Grant (DK)

The New World Vulture (NO)

Hulda (FO)

Mike Sheridan (DK)

Haga Folk Machine (FI)

Adna (SE)

Asynje (DK)

Lydmor (DK)

Get Your Gun & choir (DK/CH)

2014

Goodiepal & Bit-Tuner (FO/CH)

Captain Casanova (DK)

Honningbarna (NO)

Dad Rocks! (IS)

Navneløs (DK)

Nordpå (DK)

Eggs Laid By Tigers (DK)

Live Foyn Friis (NO/DK)

Mother Lewinsky med orkester (DK/CH)

Nordklang Sessions (CH/DK/FO/IS/NO)

My Bubba (IS)

Antero Lindgren (FI)

Penny Police (DK)

Goodiepal (DK)

2013

Boho Dancer (DK)

Bottled In England (DK)

Dråbers Logik (Signe Høirup Wille-Jørgensen, Henriette Sennenvaldt og Maria Laurette Friis) (DK)

Marybell Katastrophy (DK)

Schultz & Forever (DK)

SVIN (DK)

Vessel (DK)

2012

Augur Ensemble (NO/SE/CH)

Splashgirl (NO)

Birgit Bidder (SE)

Prinspóló (IS)

Stahlberger (CH)

Slaraffenland (DK)

Ring Them Bells (DK)

Reptile Youth (DK)

Marie Fisker (DK)

FUNI (IS)

Synne Sanden (NO)

Einar Stray (NO)

Sapmi Musiker (NO)

Bindlischuppel (CH)

Messer Kvartetten (DK)

Pil og Liv (DK)

Impuls Trio (DK)

Angu (GL)

Kim Nyberg (FI)

2011

En Ganske Snill Mann (NO)

Polkabjørn & Kleine Heine (NO)

CALLmeKAT (DK)

A Kid Hereafter (DK)

Far From Tellus (NO)

Hjálmar (IS)

Lena Malmborg (SE)

Rannok (DK)

N*Grandjean (DK)

Elin Kåven (NO)

Munck//Johnson (DK)

Æ Benni Hemm Hemm (IS)

Two White Horses (SE)

Murder (DK)

Polkabjørn & Kleine Heine (NO)

2010

Surf in Stereo (DK)

Nils Gröndahl (DK)

Under Byen (DK)

Magenta Skycode (FI)

200 (FO)

DJ JoJo (DK)

Trio Mio (DK)

Disa (IS)

Tone (DK)

Hannah Schneider (DK)

Pål Moddi Knutsen (NO)

Cody (DK)

Tilde (SE)

Phonix (DK)

2009

Magnus Fra Gaarden  (DK)

Hafdis Huld (IS)

Lift (NO/DK)

Montys Loco (SE)

Bergtatt (NO)

Vincent Van Go Go (DK)

Choir Of Young Believers (DK)

Annika Aakjær (DK)

Kira Kira (IS)

Morild (DK)

Jouhiorkesteri (FI)

2008

Speaker Bite Me (DK)

Our Broken Garden (DK)

Rasmus Lyberth (GL)

Dánjal (FO)

Frigg (FI)

Haugaard & Høirup (DK)

Taxi Taxi! (SE)

Pétur Ben m. Band (IS)

Amiina (IS)

Efterklang (DK)

Jackman (NO)

Ghost (FO)

2007

Lampshade (DK)

Hush (DK)

Valravn (DK)

Spelimenninir (FO)

Høgni Lisberg (FO)

As In RebekkaMaria (DK)

Afenginn (DK)

The Broken Beats (DK)

ROSA kontaktperson

Adresse

Vester Allé 15
8000 – Aarhus C

Anders Ovesen

Følg Nordklang

Kontakt

+45 22138444
ovesen@rosa.org