SPOT har siden 1994 været udstillingsplatform for den dansk og nordisk musik. I 2017 var der over 1500 danske og nordiske sangskrivere, musikere, dj’s og performere, der gav over 300 koncerter fordelt på 38 scener i løbet af tre døgn –  og for ca. 8.000 gæster.

ROSA – Dansk Rock Samråd og MXD – Music Export Denmark er arrangørerne bag SPOT, som desuden bæres og støttes af et stort udsnit af det danske musikliv indenfor rock, pop og beslægtede genrer.

SPOTs ambition er at skabe en formidlingsplatform for den danske og nordiske musik. Repertoire og programlægning dikteres primært af viljen til at støtte op om nyere bands og kunstnere, der kvalitetsmæssigt kan begå sig på det internationale marked.

Præsentationerne omfatter debutanter såvel som mere etablerede kunstnere, der skønnes at være af interesse for enten nationale eller internationale musikformidlere, branche- og kulturfolk eller medier.

2017

AddisAbabaBand • Afsky • Aftenrutine Dayparty • Alcabean • Alma (FI) • Alvarado • Amanda Delara (NO) • Emil Simonsen and Pernille Rosendahl • Athletic Progression • Audio District • Auður (IS) • AV AV AV • AyOwA • AySay • BaBa ZuLa (TR) • Baby Handshake • Balkan Basterds • Bellhound Choir • Benal • Berlin Zoo feat. Sofa T • Bilal Irshed’s Trio • Blondage • BLOOD CHILD • Blood Sweat Drum + Bass feat. Munkeby • Bogfinkevej • Boundaries • Central • CHILDRENN • Cisser feat. Mark Steensen • CODE WALK • Communions • Courtesy • D/troit • Darling Don’t Dance • David44 (DK/IS) • Dawda Jobarteh • Day Trailer • Death By Unga Bunga (NO) • Death Machine • Debre Damo Dining Orchestra • Días Nórdicos • Días Nórdicos Colours (ES/AR) • Diet • Double Rainbow • Dream Machine • Drew • Duks • Ecstasy In Order • Electric Elephants • Eli • Elias Segujja • Ellis May • Elmøe og Hoffmann • EQUIS • Ericka Jane • Erosion Flow • ESPICHICOQUE • Europavox • Excelsior • Eye Win Hoe • Farveblind • Faustix • First Hate • For Akia • Franske Piger • Frederik Heidemann • Gadjos feat. Special guest (SWE) • Get Your Gun • Goss • Grammar of Movement • Great News (NO) • Gurli Octavia • Hands of Light • HansSOLO • HipSomHap • Hjalmer • Hong Kong • Hudna feat. DíSA • Hun Solo • Ida Kudo • Ida Wenøe & The Silver Cords • ILANG • In Memoirs • IRAH • Iris Gold • Jacob Dinesen Band • JFDR (IS) • Jonah Blacksmith • JÆRV • Kajsa Vala • Kalaha • Kaminá • Katinka • Keis Khatib • Kellermensch • Kidmo Laran • Kikos • KING • Kogekunst • Konni Kass (FO) • Kops • Kå • La3no Cubano (SVK) • Lars Virkli • Lasse Matthiessen • Lea • Línt (NO) • Lord Siva • Louis Rustum • Lowly • Lydmor • Lød • Mads Hansens Kapel • Mambe & Danochilango • MAN DUO (FI) • Mantra Soundsystem • Mantua • Marching Church • Martin Baltser • MARY JEAN • Masasolo • Mathias Heise Quadrillion • MATTIS • Maximillian • MERCY • Milford • Mira Aasma (SE) • Mo Swaen • Modest • Molina • mono mono • Moody • Moses: “Andreas” • Naked – a Singer and a Piano • Nanna Bech • Nanna.B • Natlyst • Nico Muhly & Teitur: Confessions • Nils Bech (NO) • Noah Carter • Noréll • Northern Assembly • Nûrnbear • Oakland Rain (NO) • Oh Lois! • Oktober • Omar Souleyman (SY) • Outdoor Fun • Outer Region • Owkey • PALA • Palace Winter • Pogo Polis • Ponti • Poster session • Ravi Kumar • Red Lama • René Linjer med Rasmus Nøhr og Ihan Haydar • René Linjer med Shaka Loveless og Dorte Gerlach • Rest in Beats • RISE ABOVE (NO) • Rob Smyles, Nilas & Thor Kvisgaard • Roger Beattaker • Rosen & Spyddet • Rune Bagge • Sagt i Plenum • Saint Best • San Pedro • Scarlet Pleasure • School of X • Sebastian Lind • Sekuoia • Sgrow (NO) • She Dives • SHERPA • SHI (DE) • Shiny Darkly • Shitkid (SE) • Sigrid (NO) • Sigurvin Sigurdsson (IS) • Silvester • Simen Lyngroth (NO) • Sir Was (SE) • Siv Jakobsen (NO) • Sjakket • Slowes • Sløtface (NO) • Soleima • Son Of Caesar • Soon • Sortlegeme • Spines • SPOT on Greenland • Stella Lugosi (SE) • Stigma • Svartmálm (FO) • SylVest • Teenage Love • THANKS • The Attic Sleepers • The Boy That Got Away • The Chairman • The Enormous Sea • The KutiMangoes • The Love Coffin • The New Family • The Palace • The Rumour Said Fire • The Savage Rose • The Warmongers • Tim Schou • Tommy Beyond • Total Hip Replacement • tots • Trends • True Nord • Turquoise Sun • Tuuttimörkö (FI) • Tårn • Uffe • ULTRAMARIN • Uncle Tang’s Wing-Ding • Uyarakq x Peand-el x Tarrak • Velvet Volume • Vera • Vesper • Wangel • Who Killed Bambi / Lydmor • Yung • Zebu Zarina

2016

$ushi x Kobe (NO) • 0SIX • 11th Street Kids • 2 Bit Crew • Aarhus Calling • Albin Lee Meldau (SE) • Alex Vargas • Andreas Torres • Anna Scharling • ANYA • Artificial Brothers • Ary (NO) • Asger Techau • Assembler • Axel Flovent (IS) • Baby In Vain • Tabú • Barrow • BEINTA – m. Anna Katrin Egilstrøð og Aarhus Symfoniorkester • Blod • Bloody Beach (NO) • Bollywood Beats and Big Band • Bremer/McCoy • CABAL • Catch the Breeze • Chinah • Citybois • Clarissa Connelly • Collider • Dagny (NO) • Daniel Kvammen (NO) • Danni Toma • De Forbandede • De Underjordiske • Death Hawks (FI) • Den Sorte Skole • Det Unge VokalEnsemble • Di Garbi • Dialekt Jam – m. Michael Ejstrup & Per Vers • Distortion Girls • DJ Static • Drengebande • Dúné • Døde Blomster • Dør nr. 13 • EERA (NO) • Electric Elephants • Elof & Wamberg • Emil Kruse • Emilie Ramirez • Essence of Mind (NO) • EXEC • F.M.K. • Farveblind • Felix De Luca • Frans Bak & Sound Of North • Freja Kirk • Gatwick (DE) • Gents • Girls In Airports • Go Boat-sessions w. Bremer/McCoy, Katinka, and Wangel • Go Go Berlin • Good Intentions • Graceless • GULDREGN • Gundelach (NO) • Guns (NO) • hasan shah • Helmet Compass • Hisser (FI) • Hollow Hollow • HOOHA • Hovedløs • Hudna • IAMJJ • Ida Gard • Ida Wenøe & The Silver Cords • Idiot Disc Records Marathon-Dayparty • IKI • Internazionale • IRAH • J. Arlin • Jansberg • JOHS • Jomi Massage • Junglelyd • JÆRV • k-Phax • KAAE//BATZ//THAULOW “Every Person Has A Face” • KAKKMADDAFAKKA (NO) • Karl William • Katinka • Katrine Stochholm • Kawn • Kejser A • Kelvin (NO) • Kentaur • Kernefamilien • Kill J • Klub 27 • Konni Kass (FO) • Kristian Leth • König • Laurence The Crowned – Paradis Session • Les Fleurs Du Mal (SE) • LEW • Liima (DK/FI) • Limbo w. Girls Night Out, Coco Moon, Yune, and Thanks • Limbo w. Luumen, She Dives, Silvester, Schultz & Forever, and Astronaut • Liss • Long Line Down • Lorentz (SE) • Lowly • Lydtaet Dayparty • Lyt i Mørket • Lærke Emilie • M.I.L.K. • MADI BANJA (SE) • Mads Bjørn • Magnolia Shoals • Maizena • Maja & De Sarte Sjæle • MaMA • Mames Babegenush • Mattis • Merigold • Mike Andersen • ML BUCH • Moddi – Unsongs • Modest • Molly • Morgan Square • Moses: “Andreas” • Moulder • Mountains & Parachutes • møl • Nabiha • NAKED – a Singer and a Piano • Narcosatanicos • NEONSOL • Niilas (NO) • Nikoline • Noréll • Northern Assembly • Olga Szymula (PL) • Oskar Jefsen • Palace Winter • Pale Honey (SE) • PB43 Night @ TAPE feat. Speaker Bite Me // SVIN // Frisk Frugt // We Like We • PechaKucha • Perfect Plush • Pernille Rosendahl • Phlake • PowerSolo • Quick Quick Obey • Rasmus Matthiesen – Paradis Session • Redwood Hill • Rezet Store x Sneaker Expo (DJ-sets by DJ Skiverytter, Ary, & Bang Bang • Rock the Region • S!VAS • Saida • Saint Cava • SAVEUS • Sea Lion (SE) • she • Shy Shy Shy • Simone Tang • Skrallebang • SLOWOLF • Smerz (NO) • Snakefingers INC • Soft Armour • Sondre Justad (NO) • SPOTonFolk – Dayparty • Søren Juul • Tears • The Awesome Welles • The Courettes • The Eclectic Moniker • The Enormous Sea • The Entrepreneurs • The Hearing (FI) • The Kendolls (SE) • The Kutimangoes • ThrKngs • Thøger Dixgaard • ticktock • Tobias Rahim • TOM And His Computer • Tom Klose (DE) • Tårn • Tårn & Moses: “Andreas” • Unge Ferrari (NO) • Vakle • Vessel • Vi Leger Musik • ViEW (FI) • Virgin Suicide • VORES ALLESAMMENS • Wangel • Who is Louis • WHO KILLED BAMBI + Steffen Brandt • Whores and Thieves – presented by TAK ROCK • Xolo Island

2015

Aarhus Kalder Houston • Agent Side Grinder (SE) • Alex Vargas • Amin Karami • And They Spoke In Anthems (BE) • Anna Bell • Antonio Gram • ANYA • Arsenal: DANCE! DANCE! DANCE! (BE) • Asbjørn • Astronaut • AURORA (NO) • Av Av Av • Baby In Vain • Beats to Blanca • Benal • Between Music: Aqua Sonic • Big Dust • Black Book Lodge • Black Horse • Black Light Discipline (FI) • Blaue Blume • Brynjolfur (FO) • BUDTZ • Bye Barat • Cancer • Chinah • D/troit • Dad Rocks! • Dance With Dirt • Daniel Norgren (SE) • De Underjordiske • Dine Isaksen • Dísa (IS) • Eivør (FO) • Emil Stabil • Ericka Jane • Faded Days Records Label Night • FAE • Fatter Eskil Presents: Bunker, Eerie Glue, Lou Francis & Retro • Faunea • Fay Wildhagen (NO) • First Hate • Folkeklubben • For Akia • Frank Haze • Förtress • Gooms • Great Mountain Fire (BE) • Hessismore • hukaos. • Hurula (SE) • Hymns From Nineveh • I’LL BE DAMNED • Ida Kudo • Isam B • Jack the Hustler (FI) • Jacob Bellens & Band • Jacobløberhjemmefra • Joey Moe • Johann • Jonah Blacksmith • Jonas Breum • Jonas Rendbo • JonasForFanden • Josefin Öhrn + The Liberation (SE) • Julias Moon • Júníus Meyvant (IS) • Kaaliyah • Katinka • Keep Camping • Kentaur • Kenton Slash Demon • Kesi • Keynotes • Kill J • Klub 27 • KUBE • Kvindebandet • Kwamie Liv • Like a Can of Beans Records Label Night • Lillebror • LISERSTILLE • Lord Siva • Lowly • Lùisa (DE) • Lukkif • Lydmor • Mads Damsgaard Kristiansen (Reptile Youth) & Abby Portner • Maggie Björklund • Mammùt (IS) • Maria Faust Solo • Mariam Koné (ML) • Marius Ziska (FO) • Marvelous Mosell • MellemFingaMuzik • Mendoza • Merlyn Silva • Mikas • Montage of Heck • Naked feat. Steen Jørgensen, Kill J, Aura Dione & Lord Siva • Neon Heaven • Nick Sway • Nils Gröndahl • Noah Kin (FI) • NONSENS • Noréll • Northern Assembly • Not Ready To Die • O/RIOH • October Dance • Oliver Blank • ONBC • Optaget • Paper Cranes • Paradis Session: Jonas H. Petersen (Hymns from Nineveh) • Paradis Session: Lydmor • Paradis Session: Sekuoia (Solo act) • Patchanka • Patrick Dorgan • Phønix feat. Sangka (CN) • Pool (DE) • Private Pact • Rangleklods • Rest In Beats • Riddarna (SE) • Samaris (IS) • Sekuoia • Shiny Darkly • Siamese • Sigurvin Sigurdsson • Skammens Vogn • Skinz • Slaughter Beach • So So Sofie • So You Wanna Break it Big in Germany? • Solbrud • Soleima • Sound Of Shiva • Sukker Lyn • Sume – lyden af en revolution • Susanne Sundfør (NO) • SVIN • Sweet Jesus 17 • Taragana Pyjarama • The Amazing (SE) • The Attic Sleepers • The Bongo Club (SE) • The Cabin Project • The Chairman • The Courettes • The Entrepreneurs • The Interbeing • The Migrant • The New Spring • The Portuguese Man of War • The Radar Post • The Wands • Thunderboss • Tidlige Armbånd • Time Is Illmatic • Travelling Tribes • Trio Mio • TurboChild • Ukendt Kunstner • Unkwon • Vampire Blow • Wangel • Waqas • We Are The Way For The Cosmos To Know Itself • Who is Louis • Who Killed Bambi + • Xander • Xolo Island • You Work For Me Now • Yung • Zanno Otis

2014

“Join Forces” by Penny Police & Classical Composer Signe Lykke • 1000 sek. m. Peter Sommer • 1020 sek. m. Peter Sommer • 4 Guys From The Future • A Band Called Death • A World Not Ours • Aarhus Jazz Orchestra feat. Emil de Waal + Spejderrobot • Adna (SE) • Afenginn: Choirnevale • Alcoholic Faith Mission • Amason (SE) • Ankah • Ann See • Beglomeg (NO) • Benal • Black Book Lodge • Blaue Blume • Bon Homme • Broke • Broken Twin • BYRTA (FO) • Caved Crow • Charlotte Haesen (LUX) • Choir of Young Believers • Chorus Grant • Christopher • Communions • Copia Doble Systema (NO/DK) • Dance With Dirt • Dánjal (FO) • Darkness Falls • De Danske Hyrder • Death Metal Angola • Det mand ikke taler om • Det nye kuld • Disa (IS) • Div. kunstner: “Flygtningestemmer” • Django Unchained • Dokumentarkoncert #2 m. Niels Rønsholdt og Scenatet • Downloaded • Electric Eye (NO) • Electro Chaabi • Elektrokohle (Von Wegen) • Elin Kåven (NO) • Emilie Nicolas (NO) • En maler • Euzen • Exit Neverland • Farao (NO) • Feel Freeze • For Akia • Fossils • Franklin Zoo • Freja Kirk • FUCK ART, LET’S DANCE! (DE) • GAFFA Library Sessions med Nelson Can • GAFFA Library Sessions med The Blue Van’s Steffen Westmark • Get Your Gun • Ginger Ninja • GLASS • Go Go Berlin • Gregersen • Grísalappalísa (IS) • GRU-PDX • Habadekuk • Hand of Dust • Heimatt • Helmet Compass • Here We’ll Stay • I’ll Be Damned • Iberia (SE) • Ice Cream Cathedral • ICEAGE • Ida Gard • In Lonely Majesty • Jaakko Eino Kalevi (FI) • Julia m. Keep Camping • Julias Moon • Karl William • Keep Camping • Kellermensch • KIDD • KIll J • Kostcirkeln (SE) • Kristian Warren • Kujon • König • La La La • League Of Extraordinary Gentlemen (DK/US) • Less Win • LISERSTILLE • Lord Siva • Louis Rustum & tais. • Lovespeed • Lower • Lowly • Lucy Love • Lydmor • M.C. Hansen • Mads Langer • Maskinvåd • Mistaken for Strangers • Mont Oliver • My Heart the Brave • Naked m. Pernille Rosendahl, Lucy Love, Frederik Vedersø & Mads Damsgaard Kristensen • Nanna Schannong • Naomi Pilgrim (SE) • Negash Ali • Nelson Can • No Mans Land • Nordens Tone • Nordklang Sessions • NORDLYD feat. Ane Brun, Mikael Simpson & Alice Boman (NO/DK/SE) • NovemberDecember • Nu skal vi more os • Oh Purity in Watching Landscapes • Panamah • Paradis session: Chorus Grant • Paradis session: Ida Wenøe • Paradis session: Mads Björn • Paradis session: S. Westmark • Per Christian Frost Band m. Esther Maria & Mike Andersen • Pet The Preacher • Phenix • Pine Ridge • PowerSolo • Psyched Up Janis • Quick Quick Obey • Recho live concerts: Minds of 99 • Recho live concerts: Negash Ali • Recho live concerts: Reptile Youth & Mikael Simpson • Recho live concerts: Spillemændene • Reptile Youth • Ring them Bells • Rock Loge • ROCQAWALI • Rough Days For Diamond Trade • Scarlet Pleasure • Schultz and Forever • Sea Change (NO) • Sekuoia • Shiny Darkly • Skammekrogen • Sleep Party People • SNAVS • Sne • Songwriter Lounge • Sonja Hald • Spillemændene • Stine Bramsen • Story Music m. Teitur • Sumie (SE) • Søren Ulrik Thomsen & Det Glemte Kvarter + Århus Sinfonietta • Teen Beams • Tellavision (DE) • The Attic Sleepers • The Awesome Welles • The Blue Van • The Broken Beats • The Culture in Memoriam (SE) • The Eclectic Moniker • The Future’s Dust (NL) • The Malpractice • The Minds of 99 • The Mountains • The New Spring • The Portuguese Man of War • The Sandmen • The Slum Challenge • The White Album • The Woken Trees • Tired Tape Machine (SE) • Town Portal • Treefight for Sunlight • Truls (NO) • Tubelight (BE) • Turboweekend • Tusq (DE) • Ukendt Kunstner + S!vas + Gilli + Lord Siva • Vild $mith • Vivid Lines • VÖK (IS) • We Invented Paris (CH) • Xolo Island • Zhala (SE)

2013

A-laget • Abbaz • Alina Devecerski • Amin Karami • Ane Trolle • Artificial Brothers • Àsgeir Trausti • Baby In Vain • Before The Show • Benjamin • Beta Session with NOAH, The White Album and Stine Bramsen – feat. Ray Cokes • Bloodgroup • Boho Dancer • Broke • Broken Beats • Broken Twin • By The Patient • Camilo & Grande • Cancer • Christian Hjelm • City Syd • Cody • Complexity • Complicated Universal Cum • CTM • Dad Rocks! • Dangers of the Sea • Darling Don’t Dance • Dead Young Oaks • Dean Thomsen • Death Valley Sleepers • Deathcrush • Den Fjerde Væg • Den Sorte Skole • Dinner • DJ Static • Dreamers Circus feat. Kristian Leth • Echo Me • Eggs Laid By Tigers • Einer Stray • Fallulah • Far Away From Fiji • Flødeklinikken • Folkeklubben • Fossils • Foyn Trio • Ginger Ninja • Go Go Berlin • Golden Kanine • Halasan Bazar • Hamferd • Helhorse • Helmet Compass • Helsinki Poetry • HighasaKite • Ice Cream Cathedral • Ilang • Indians • Ivory & Gold • Jeppe Just Instituttet • Jonas Alaska • Kadie Elder • Kamilla Amélie • Kejthåndet • Kiki Pau • Kinck • Kirstine Stubbe Teglbjærg • Kissaway Trail • Kites and Komets • Kristina Renée • Linkoban • Lulu Rouge • Madame Indigo • Mads Beldring • Maria Timm • Mariam The Believer • Marie Key • Maskinvåd • Mathilde Savery • Mechanical Bird • Mix-Up Culture Works presents: Gold Lip + Al Benedict • Mont Oliver • Mother Lewinsky & DUEN • Mzunga Kichaa • MØ • NAKED feat. Barbara Moleko, Stine Bramsen, Christian Hjelm, Claus Hempler og Gustav Ljunggren • Natalia Lafourcade • Nelson Can • NOAH • NORDLYD feat. Søren Huss, Siri Nilsen & Mariam Wallentin • Nordpå • Ocean View • Odd Collection • Orgie-E • Ouananiche • P3 Session: Ane Trolle, Sebastian Lind, Topgunn • Panamah • Paper Tigers • Penny Police • Point Blank • PRE-Be-UN • Schultz And Forever • Sebastian Lind • Simian Ghost • Six City Stomper • Slowolf • So-so Echo • SPOTonFolk hootenanny • Sukker Lyn • Synd og Skam • Tako Lako • The Floor Is Made Of Lava • The Good The Bad • The Malpractice • The Minds of 99 • The Wands • The White Album • Tomas Barfod • Topgunn • Turboweekend • Ulvetimen • Vild $mith • Vinnie Who • We Invented The Night • We Were Born Canaries • When Saints Go Machine • Yast • Yo Felles • Young Dreams • YOUROLAND

2012

Aersoul • Age Of Giants • Akat • Alphabeat • Altmodisch • Annasaid • Asbjørn • Aura Dione • Babylove & The Van Dangos • Battlekat • BlueSPOT Aarhus • BlueSPOT Esbjerg • BlueSPOT Excite • BlueSPOT København • BlueSPOT Odense • Boho Dancer • Bottled In England • Carlis • Choir of Young Believers • Chorus Grant • Christopher • CopCol – live reworked by T. Finland & Mikkel Meyer • Copenhagen Beta: Noah • Copyflex • Daniel Norgren • Dig og Mig • Dixone • DJ Er Du Dum Eller Hvad • Donkeyboy • Dying Dyveke • ELOQ • Freja Loeb • Garish • Ginger Ninja • Green Pitch • Hannah Schneider • Hanne Kolstø • Hypertext • I Got You On Tape • Ida Gard • IKI • Ila Auto • In Memoirs • Indiana Dawn • Joelito • Jonas Alaska • Kap Kap • Karrierekanonen • Keith Canisius & The Holy Dreamers • Kirsten & Marie • Klumben & Raske Penge • Kristina René • Kúra • Ladylion • Larsen & Furious Jane • Lay Low • LCMDF • Linkoban • Lovespeed • Mads Björn • Mads Langer • Marius • Marybell Katastrophy vs. Nils Frahm • Masha Qrella & Dangers of the Sea • Mellemblond • MENEO • Mike Sheridan • My Buba & Mi • MØ • Nabiha • Naja Rosa • NAKED feat. Ane Trolle, Johan Olsen, Silas Bjerregaard, Clara Sofie og Gustav Ljunggren • Nikolaj Nørlund • NovemberDecember • Of The Wand & The Moon • Orange Extended • P3 Sessions • P6 Beat DJ-team • Papir • Prins Póló • Rangleklods • Rasmus Walter • RebekkaMaria & The Hymnboy • Reptile Youth • RETHINK • Rising • Rosemary • Rum 37 • Sakaris • Savage Rose • Schultz And Forever • Shaka Loveless • Shiny Darkly • Simon Says No! • Sky Architects • Slagsmålsklubben • Slayer Big Band Project – feat. Aarhus Jazz Orchestra & C.C.J.O. • Snake & Jet’s Amazing Bullit Band • Sóley & Darkness Falls • Sóley • Spillemændene • Spleen United • Stoffer & Maskinen • Strøm Warm-up • Subscape feat. Rod Azlan • Sun River • SVIN • Svøbsk & Michael Møller • Søren Dahl Jeppesen Quartet • Tako Lako + special guests • Taragana Pyjarama • The Echo Vamper • The Eclectic Moniker • The Luna Boots & Esther Maria • The Megaphonic Thrift • The Raveonettes • Thee Attacks • Thomas Madvig & Kristian Kjøller • Tim Christensen And The Damn Crystals • Trepac • Ulige Numre • Venue Lab • Veronica Maggio • Vessel • VETO • Wafande • Waldo & Marsha • WAY UP NORTH • xxxy • Young Dinosaur • Zebra And Snake

2011

4 Guys From The Future • Akiri / B6 • Alcoholic Faith Mission • All I Know • Anna von Hauswolff • Asbjørn & the Strange Ears • Asbjørn Toftdahl • Ashiq Qurban • Bernhoft • Big Basco • Bigbang • Blood Sweat Drum ’n’ Bass Big Band • Bon Homme • Brother Grimm • Budam • CallmeKat / Erika Spring • Cemetary • Choir of Young Believers • Cody • Copenhagen Beta: Sarah West • Copenhagen Beta: Silja • Copenhagen Beta: Öberg • Dad Rocks! • Darkness Falls • Deer Bear • Dikta • Dish • Dj Disse • Drone • Elou Elan • Emma Acs • Essence • F.U.K.T. • Fallulah • Fastpoholmen • Fatma Zidan • FCAN • Figurines • Fjelle • French Films • Frisk Frugt • From Sarah • Giana Factory • Girls In Airports • Glass Arena • HAM • Harry Gym • Helgi Jónsson • Helsinki Poetry • Hess Is More / Rasmus Zwicki • Honningbarna • Houssam Zamzam og Al Charq • Hymns From Nineveh • Iceage • Ida Wenøe • Il Tempo Gigante • India • Jenny Hval • Jenny Wilson featuring Tensta Gospel Choir • Jeremy Sparrow • jj • Julie Maria • Just a Number 05272011 • Karen Mose • Karrierekanonen • Kira and the Ghost Riders m. Peter Peter & GLAS (feat Marie Fisker) • Kiss Kiss Kiss / Ginga • Kiss Me Scarlet • KT Tunstall • KXP • Kynnes Kabale • Let Me Play Your Guitar / Talking To Turtles • Lucy Love • Mads Björn • Marie Fisker • Me And My Army • Messy Shelters • Mugison • Munich • My Evil Twin • Nabiha • NAKED feat. Kim Munk, Dorthe Gerlach, Steffen Westmark, Nabiha, Kira Skov og Gustaf Ljunggren • Neo Geo • Neufvoin • Niels Skousen • Nisennenmondai • Oh Land • Orka / Ben Osborne’s Noise of Art with The People Pile and Dec Shoes • Our Broken Garden • P3 Session: Treefight for Sunlight & Giana Factory • Pakalolo • Panamah • Peter Visti • Pil & Liv • Powersolo • Raised Among Wolves • Rangleklods • Rasmus Møbius • Rasmus Zwicki • Reptile & Retard • Rumpistol • Shanghai • She’s a Show • Siinai • Silas Bjerregaard • Simona Abdallah og Band Ane • Sleep Party People • Some Speak Of The Future • Stemmejernet • Tako Lako • Team Me • Teitur • The Malpractice • The Migrant • The New Spring • The William Blakes • This Is Head • Thulebasen • Thus: Owls • Treefight For Sunlight • Trusted Few • Vinnie Who • Waldo & Marsha • When Saints Go Machine • WhoMadeWho • Xander

2010

4 Fod • Agnes Obel • Alcoholic Faith Mission • Amanda Jenssen • Annika Aakjær • Apollo • Band Ane • Before The Show • Bel Esprit • Enni Hemm Hemm • Betting On The Mouse • Bjonko & Copenhagen Chalgija • Black City • Black Leather Machine • Catbird • Chimes & Bells • Claes Cem • Coco Moon • Cody • Critical Mass • Crystal Sky Butterfly • Dánjal • Dansk Fløde • Darling Don’t Dance • Deportees • Djosos Krost • Dokkedal/Dixen • Dúné • Dødning • Efterklang • Eim Ick • Elin Ruth Sigvardsson • Essence • Esther Maria & The Song Horse • Fallulah • First Aid Kit • FM Belfast • Frodegruppen 40 • Ghost Society • Ginger Ninja • Grammofunch • GRUP2000 • Habadekuk • Hal og Nikolaj • Houssam Zamzam • Howl Baby Howl • I Got You On Tape • I Was A Teenage Satan Worshipper • Johann Kristinsson • John Olav Nielsen & Gjengen • Jonathan Johansson • Julie Maria • K-lirr • Kandy Kolored Tangerine • Karrierekanonen • Kaspar • Kasper Spez • Kellermensch • Kenton Slash Demon • Kill Screen Music • Kim LAS • King’s Light Infantry • Kiss Kiss Kiss • Kissaway Trail • Lars and The Hands of Light • Let Me Play Your Guitar • Li Dinê • Little Yells Alot • Magnus fra Gaarden • Malrun • Maria Timm + Marie Frank • Maribel • Marie-Louise Munck • Mat Riviere • Melissa Horn • Mette Moestrup + Stellasound • Michael Falch • Mimas • Miss Li • Moddi • Moto Boy • Murder • Nabiha • Naja Rosa • Nordic CoWriters • P3 Session: Treefight for Sunlight & Giana Factory • Per Egland • Pinkunoizu • Plök • Pony The Pirate • Quadron • RebekkaMaria • Sandra Hakky • Scarlet Chives • Scarred By Beauty • Sebastian Lind • Shogun Kunitoki • Simona Abdallah • Slaraffenklang • Sleep Party People • Song for Wendy • Specktors • Stoffer & Maskinen • Striving Vines • Supershine • Surf In Stereo • Susanne Sundfør • The Blue Van • The Foreign Resort • The Kandidate • The Late Great Fitzcarraldos • The Link • The Lovin’ Flickknives • The New Heartaches • The Olympics • The Psyke Project • The River Phoenix • The Rumour Said Fire • The Sad Lovers • The Tiny • Thee Attacks • Thomas Dybdahl • Tim Lothar & Peter Nande • Tobias Stenkjær • Tremolo Beer Gut • Turboweekend • Twins Twins • Undarlegur • Underwater Sleeping Society • Vampire Blow • Villa Nah • Vinnie Who • Wazzabi • When Saints Go Machine • Wrong Side of Vegas